Atrakcie, która zainteresuje wszystkich, którzy lubią spędzać wolny czas łącząc zwiedzanie i wypoczynek.

Kujawsko-pomorskie to obszar, na terenie którego znajdują się zamki i inne budowle obronne, które zaliczane są do najciekawszych w Polsce. Niektóre z nich są całkiem zapomniane, do innych wciąż trafiają tylko nieliczni.

Pozostałości po dawnej potędze Zakonu Krzyżackiego

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się wiele zapomnianych zamków książęcych, rycerskich i biskupich, które wybudowane były w granicach dawnego Królestwa Polskiego. Prawdziwą potęgą wyróżniają się jednak zamki krzyżackie, które świadczą o niezwykle bogatej przeszłości regionu i poruszają wyobraźnię wszystkich miłośników historii.

 

W latach swojej świetności zamki te łączyły w sobie szereg funkcji, co ma bezpośrednie odzwierciedlenie w ich architekturze i świadczy o unikalności tych budowli w skali europejskiej. Krzyżacy byli zarazem rycerzami, jak i zakonnikami, dlatego budowane na ich potrzeby obiekty łączyły w sobie cechy budowli klasztornej i warownej. Rozwój państwowości wymagał z kolei, żeby zamki dodatkowo pełniły funkcje ośrodka działań gospodarczych i były siedzibą władz terenowych.

 

Pierwsze zamki murowane stawiano na bazie istniejących umocnień drewniano-ziemnych, których charakterystycznymi cechami były nieregularne, wielościenne kształty i obły obrys. Z czasem, gdy budowle musiały pełnić coraz więcej funkcji, ich kształt stawał się bardziej regularny, przypominający kwadrat lub prostokąt.

 

Zamki krzyżackie w kujawsko-pomorskim – które z nich warto zobaczyć?

Zwiedzanie zamków krzyżackich, które znajdują się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jest doskonałą okazją do prześledzenia historii średniowiecznej architektury i losów rycerzy-zakonników w białych płaszczach z czarnym krzyżem. Większość zamków obecnie jest już tylko malowniczą ruiną, ponieważ padły ofiarą rozbiórek i zniszczeń wywoływanych przez kolejne wojny. Na szczęście niektóre budowle możemy podziwiać do dziś. Do istniejących obiektów zaliczyć można zamki krzyżackie w Toruniu, Grudziądzu, Golubiu-Dobrzyniu, Brodnicy, Pokrzywnie, Radzyniu Chełmińskim, Nowym, Rogóźnie, Orlu, Kowalewie, Świeciu oraz Zamek Bierzgłowski.

 

Dawniej zapomniane, dziś zamki krzyżackie zaczynają ożywać i z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę turystów. Warty odwiedzenia jest chociażby zamek z Golubiu-Dobrzyniu, na terenie którego można spróbować regionalnej kuchni i obejrzeć organizowany tam turniej rycerski, w którym walczą rycerze piesi, kusznicy i kopijnicy. Do ciekawych budowli zaliczyć można także zamki w Radzyniu Chełmińskim i Świeciu, które od jakiegoś czasu udostępnione są do zwiedzania.

 

Dla miłośników historii prawdziwą gratką będzie zamek w Brodnicy, w którego podziemiach podziwiać można ekspozycję detali i rzeźby zamkowej. Z kolei na terenie pokrzyżackiej warowni w Toruniu mieści się Centrum Kultury Zamek, które organizuje liczne festyny, turnieje, prelekcje i inscenizacje dawnego życia zakonników i mieszkańców.

 

Zamki krzyżackie są doskonałą formą wypoczynku w kujawsko pomorskim  nie tylko dla miłośników historii, ale także i dla najmłodszych. Przez lata zapomniane, obecnie z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Zachęcamy do odwiedzenia tych niezwykłych budowli.