Województwo kujawsko-pomorskie to region, który znajdował się niemal całkowicie w granicach ostatniego zlodowacenia. Fakt ten w ogromnym stopniu wpłynął na współczesny stan ukształtowania terenu Kujaw.

 

Również w przypadku innych elementów przyrodniczych, takich jak chociażby występująca na opisywanym obszarze roślinność, widoczny jest pewien wpływ zlodowacenia. Poznanie tego rejonu może się okazać niezwykle atrakcyjne dla osób zainteresowanych odkrywaniem wyjątkowych osobliwości flory i fauny.

 

 

Znawcy przyrody z pewnością docenią piękne kompleksy leśne Puszczy Bydgoskiej, znajdujące się w jej obrębie wąwozy oraz doliny rzeczne. Jednak jeśli nie jesteśmy specjalistami z dziedziny nauk przyrodniczych, to czy Kujawy okażą się dla nas interesujące? Jak najbardziej tak. Nawet jeśli nasza wiedza na temat roślin i ukształtowania terenu jest niewielka, to przecież nie oznacza, że w sposób bardziej instynktowny nie możemy doceniać istniejącej natury. Piękne krajobrazy Kujaw zachwycą niemal każdego, w tym nawet zupełnego laika z zakresu nauk przyrodniczych. Ponadto wartości takie, jak świeże powietrze, cisza i spokój to elementy, które pozytywnie mogą wpłynąć na każdego z nas. Zwłaszcza jeśli na co dzień mieszkamy w mieście, to możliwość przebywania na łonie natury, będzie dla nas bardzo atrakcyjna.

 

Wielu turystów decyduje się na odwiedzenie opisywanego rejonu ze względu na występowanie sporej ilości wód powierzchniowych, które wprost idealnie nadają się do uprawiania sportów wodnych. Zwłaszcza jezioro Koronowskie może śmiało konkurować z warunkami oferowanymi przez znacznie bardziej popularne wśród żeglarzy pojezierze warmińsko-mazurskie. Kujawy są przy tym rejonem o wiele bardziej spokojnym i czystym niż Mazury. Turystów jest tu sporo, jednak wciąż ich ilość nie jest na tyle duża, by można było uznać ją za utrudniającą komfortowy wypoczynek.

 

 

Kujawsko-pomorskie to województwo o bogatej kulturze. Warto mieć świadomość, że piękna przyroda, to nie jedyny walor turystyczny Kujaw. Region ten może się okazać niezwykle interesujący ze względów antropologicznych oraz historycznych. Kujawy w przeszłości były terenem, przez który przebiegała granica pomiędzy zaborem rosyjskim i niemieckim. Do dzisiaj sprawny obserwator jest w stanie określić jej trasę. Okazuje się bowiem, że wiejskie tereny przynależne do zaboru rosyjskiego ulegały znacznemu rozdrobnieniu. Powierzchnie pól uprawnych były niewielkie oraz nieregularne. Natomiast władze pruskie dbały o to, by gospodarstwa rolne w ich Państwie były silne i posiadały odpowiednio dużą powierzchnię. Chociaż czasy zaborów stanowią już bardzo odległą historię, to wciąż jeszcze ich wpływ na ukształtowanie terenów rolniczych jest widoczny.

 

hotel solec okolice puszcza bydgoska

Kujawy to również niezwykle atrakcyjny region ze względu na interesujący folklor, występujący w tym rejonie. To właśnie z tego obszaru wywodzi się znany w całym kraju taniec – kujawiak. Do dzisiejszego dnia lokalna społeczność kultywuje część z dawnych ludowych tradycji. Mimo, że czasem mogą się one wydać nieco sztuczne, tworzone być może ze względu na odwiedzających Kujawy turystów, to i tak warto zwrócić uwagę na ten niezwykle interesujący aspekt regionu.

 

 

Poszukując nowego interesującego regionu, wartego odwiedzenia podczas urlopu, nie powinniśmy pomijać Kujaw. Miejsce to posiada wszelkie elementy niezbędne do tego, by zorganizowany przez nas wypoczynek okazał się niezwykle interesującym i przyjemnie spędzonym czasem. Dodatkowo bogata baza gastronomiczno-hotelarska pozwoli nam w sposób komfortowy i bezpieczny korzystać z uroków województwa kujawsko-pomorskiego. Atrakcyjna przyroda, tradycje regionu oraz komfortowy hotel i przyjemna restauracja. Solec Kujawski jest jedną z ważniejszych miejscowości w regionie. Właśnie tam – w Hotelu Autos możemy zamieszkać podczas naszego wypoczynku na Kujawach.