Planując tegoroczny urlop, warto wziąć pod uwagę urokliwe miasto znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim, a mianowicie Solec Kujawski.

 

 

Miasto to oferuje mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Zanim sprawdzimy jakie atrakcje nas czekają, przyjrzyjmy się najpierw krótkiej historii Solca Kujawskiego. Nazwa tego miasta pochodzi od staropolskiego słowa ‘sół, sołek’, co oznaczało spichrz, magazyn zbożowy, gdzie składowano daniny (przede wszystkim zboże) dla księcia kujawskiego. Prawa miejskie zostały nadane w 1325 roku przez księcia Kujaw - Przemysła. Solec był znany jako ważny ośrodek przemysłu drzewnego. Od 1772 roku miasto znajdowało się pod zaborem pruskim, natomiast niepodległość odzyskało 19 stycznia 1920 roku. Pełna nazwa Solec Kujawski została przyjęta 2 grudnia 1924 roku. Aktualnie miasto liczy sobie ok. 16 tysięcy mieszkańców i mimo niewielkiej powierzchni, prężnie rozwija się w nim przemysł oraz biznes turystyczny.

 

 

Główną i budzącą największe zainteresowanie atrakcją miasta jest JuraPark. Solec Kujawski to idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi. Potwierdzają to opinie turystów. Na jednym z portali turystycznych Stanisław W wypowiada się tak:

 

“Ciekawa ścieżka przez las z ładnymi replikami dinozaurów. Wszystkie atrakcje jak karuzele, samochodziki itd. w cenie biletu. Bardzo duży plac zabaw. Zdecydowanie polecam.”

 

Bartosz B tak wspomina wycieczkę do JuraParku:

 

“Park, poza aleją gumowych olbrzymów, oferuje także spory plac zabaw, kilka karuzel i krótki seans w kinie 5D. Jeśli dodam, że wszystko w cenie jednego biletu to robi się ciekawiej. Warto wpaść. Dla dzieciaków ogromna frajda.”

 

Tak jak podkreślił to jeden z turystów, JurapPark to nie jedyna atrakcja, którą oferuje Solec Kujawski. Dinozaury, prezentowane na ścieżce dydaktycznej sprawiają, że możemy się przenieść w czasie o kilka milionów lat, aż do ery mezozoicznej. Wzdłuż ścieżki są rozmieszczone naturalnych rozmiarów dinozaury oraz gady ssakokształtne - wszystkie wykonane z niezwykłą dbałością o szczegóły przez paleo-rzeźbiarzy. Spacer ścieżką to wędrówka przez kolejne etapy dziejów ziemi, które uzmysławiają nam jak różnorodne i niesamowite były czasy prehistoryczne.

 

 

Kolejnym miejscem w Solcu Kujawskim, które warto odwiedzić jest Muzeum Ziemi. Większość eksponatów została zebrana lub zakupiona przez Jurapark Explorer Team, ale także można podziwiać eksponaty ze zbiorów prywatnych. Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk znajdujący się w Warszawie zezwolił na prezentowanie kości triasowych gadów i płazów z Krasiejowa. Wyprawa w muzeum zaczyna się od skamieniałych trylobitów z okresu kambryjskiego aż do neolitycznych dzieł sztuki. Wystawę dopełniają fotografie z wypraw JuraPark Explorer Teamu oraz rekonstrukcje prehistorycznych zwierząt. W oszklonej części muzeum znajduje się ogród zimowy, w którym możemy spotkać rośliny, które zasiedlały środowisko lądowe w czasach dinozaurów.

 

 

jurapark solec

 

 

W Parku Rozrywki znajduje się plac zabaw z automatami do gier, symulatorami i dmuchanymi zjeżdżalniami, więc na pewno docenią to najmłodsi. Inne atrakcje, które można spotkać to kolejka szynowa, basen z kulkami, Eurobungy i byk rodeo. Na terenie Parku Rozrywki znajduje się także Park Owadów. Wielki format modeli owadów pozwala na lepsze poznanie tych małych stworzeń. To jedyna możliwa okazja by przyjrzeć się gatunkom, które w naturalnym środowisku są tak niedostępne dla człowieka. Następną atrakcją nie tylko dla najmłodszych jest Kino 5D, w której wyświetlany jest 8-minutowy film opowiadający o powstaniu wszechświata aż do momentu złożenia kości zwierząt prehistorycznych w ziemi krasiejowskiej. W jednym seansie może brać udział maksymalnie 48 osób.

 

 

Turyści planujący dłuższy pobyt w Solcu Kujawskim mogą zatrzymać się w hotelu Autos, który znajduje się nieopodal. Pokoje hotelowe zostały zaprojektowane z myślą o kliencie – są komfortowe i funkcjonalne. W hotelu znajduje się restauracja, która jest dostępna nie tylko dla hotelowych Gości, ale dla każdego kto ma ochotę na smaczny posiłek. W restauracji są serwowane potrawy z regionalnych i sezonowych produktów. Hotel i Restauracja Autos mają także w swojej ofercie organizację imprez okolicznościowych takich jak przyjęcia weselne. Dla Gości jest również dostępne miniSPA, więc po wycieczce po JuraParku można zrelaksować się w basenie lub saunie.

 

 

Solec Kujawski to miejsce godne polecenia, jeśli chce się połączyć wypoczynek z edukacją i dobrą kuchnią. JuraPark oferuje atrakcje nie tylko dla najmłodszych - czasy prehistorii są na tyle niezwykłe i interesujące, że warto się czegoś o nich dowiedzieć niezależnie od wieku. Dinozaury, owady, prehistoryczna roślinność, a przede wszystkim dobra zabawa - to wszystko możesz znaleźć w jednym miejscu.