Data ślubu wyznaczona, sala na wesele znaleziona a Ty przeglądasz katalogi fryzjerskie.

Zaplanowaliście już atrakcje weselne?

 

Atrakcje dopasowane do naszego charakteru

 

Mówiąc zabawa weselna wielu z nas ma w głowie obraz wodzireja, którego żarty przestały śmieszyć, a pomysły na zabawienie gości dalekie są od dobrego gustu, wyczucia i smaku. Na szczęści, wiele się zmieniło, rynek firm zajmujących się organizacją wesel i innych imprez okolicznościowych, a także szeroka oferta animatorów, szczególnie dba o to, aby ich propozycje wynikały nie tylko z pogłębionej analizy, obserwacji gości i doświadczenia zawodowego, ale także uwzględniały sam charakter Pary Młodej.

 

Podczas wesela walor artystyczny – czyli muzyka, a także zaplanowane przez świadków lub konferansjerów inicjatywy, stanowią często oś udanej imprezy. Alternatywnie do tradycyjnych zabaw weselnych, wiele par decyduje się na odstąpienie od gier, sami planują przebieg uroczystości wybierając tylko te elementy, które ich zdaniem dadzą gościom nie tylko dużą swobodę, ale także nie pozostawią po sobie mieszanych uczuć.

 

Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na stworzenie nietuzinkowych aranżacji wesela, które na długo pozostanie w pamięci zaproszonych gości.

 

Ślub

 

Wypuszczanie gołębi, confetti, złote monety, ryż, kwiaty.. a może motyle?

 

Pierwsze, huczne uczczenie okoliczności weselnej ma miejsce już w trakcie wychodzenia Pary Młodej z kościoła lub urzędu. Zgromadzeni goście bardzo często posypują Parę Młodą ryżem, pieniędzmi lub kwiatami, co ma symbolizować szczęście młodych na nowej drodze życia. Również popularne wśród wielu par jest symboliczne wypuszczanie pary, białych gołębi, choć w ubiegłym roku stosunkowo często pojawiającym się pomysłem, było wypuszczanie... motyli.

 

Efekt wirujących skrzydeł uchwyconych na ślubnej fotografii i filmie jest tym bardziej zjawiskowy im motyli jest więcej.

 

Nieco mniej ekstrawaganckim pomysłem, choć nadal ciekawym i pozwalającym na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych jest wykorzystanie mydlanych baniek. Buteleczki z płynem mogą zostać rozdane wszystkim zgromadzonym podczas ceremonii ślubu, co będzie nie tylko świetnym pomysłem „na wyjście”, ciekawym prezentem dla zgromadzonych, ale także rozwiązaniem angażującym najmłodszych gości oraz atrakcją podczas samego wesela.

 

Wesele

 

Bez względu na długość wesela, oraz jego charakter - czy planujemy duże wesele z poprawinami czy skromny obiad dla najbliższej rodziny, warto zaplanować ciekawą formę zapisania tego szczególnego dnia. Wariacji księgi gości jest wiele, a każda z nich nie tylko stanowi ciekawą pamiątkę, ale również formę angażującą gości.

 

Księga gości

 

Księga gości może mieć klasyczną, papierową formę i zostać ułożona na małym stoliku tuż przy wejściu na salę. Każdy z gości będzie mógł wpisać kilka słów od siebie - podziękowania, pozdrowienia, życzenia, a także własne przemyślenia na temat małżeństwa i miłości opatrzone starannym podpisem.

 

Księga Gości może zostać także zbudowana na podstawie formularzy, na których goście będą mogli wpisać np. przepis na udane małżeństwo, tworząc coś na wzór książki kucharskiej.

 

Nieco poszerzonym wariantem takiej księgi może być połączenie jej z coraz częściej pojawiającą się podczas wesel foto-budką.

 

Zdjęcie pamiątkowe

 

Fotograficzna forma pamiątek nie musi polegać wyłącznie na wypożyczeniu automatu do robienia zdjęć. Ciekawą alternatywą jest zaangażowanie fotografa i wykorzystanie Polaroida lub Instaxa, dzięki któremu zdjęcia drukowane będą zaraz po ich zrobieniu. Ciekawa aranżacja „boxa” lub ścianki, oraz dodatkowe gadżety pozwolą na stworzenie tematycznych scenek i więcej luzu. Polaroid może zostać wklejony do albumu, opatrzony komentarzem, a także zabrany przez gości w formie pamiątki.

 

Drukowane zdjęcia na miejscu mogą zostać zcyfryzowane za pomocą udostępnionej aplikacji. Wtedy za pośrednictwem własnego telefonu każde zrobione zdjęcie zostanie przesłane i wydrukowane na miejscu.

 

W dobie tak wysokiego postępu technologicznego oraz braku zamiłowania do kolekcjonowania albumów wiele par decyduje się na zupełne odejście od formy papierowej zachowując zdjęcia wyłącznie w pamięci cyfrowej. W tym wypadku za pośrednictwem specjalnych hashtagów wszyscy weselnicy mogą stworzyć wspólny album weselny. Nieco oldschoolowym wariantem choć ciekawą formą zaproszenia do wspólnego przeżywania tego dnia jest rozdanie gościom jednorazowych aparatów analogowych. Z tego rozwiązania pewnie najmocniej ucieszą się dzieci, gdyż pozwoli to na stworzenie ciekawych albumów widzianych właśnie oczami najmłodszych. Koszt jednorazowego aparatu, które mogą także stanowić element dekoracji sali i zostać wykorzystane jako forma winietki nie jest mocno obciążający. Jeśli interesuje was taka forma atrakcji weselnej, możecie rozważyć opcję rozdania aparatów wszystkim zaproszonym parom lub pozostawienie kilku sztuk na stołach, przy których zgromadzimy najbliższych sobie gości.

 

Czas wesela to przede wszystkim wspólne przeżywanie tego okresu, dlaczego nie pozwolić gościom na odegranie pierwszych skrzypiec?

 

Co zamiast księgi....

 

Papierowa książka może zostać zastąpiona ramą, do której goście będą mogli wsuwać tabliczki z życzeniami i podpisami tworząc coś na wzór pamiątkowego obrazu. Również plastyczne zaangażowanie weselników to ciekawy sposób na stworzenie niepowtarzalnej pamiątki.

 

Atrakcje weselne dla dzieci

 

Jeśli wśród zaproszonych gości znajdą się także dzieci warto część uwagi poświecić na atrakcyjne zaplanowanie ich czasu. W tym wypadku możemy zaprosić animatora, który poprowadzi dla najmłodszych specjalne zajęcia lub zaangażuje je do wspólnej zabawy z pozostałymi gośćmi. Wszystko zależy od liczby dzieci w rodzinie oraz ich wieku. O atrakcjach dla nich warto pomyśleć wcześniej podobnie jak i o ich usadowieniu - zaaranżować specjalny stolik, który będą zajmować tylko one czy dostawić krzesła przy rodzicach.

 

Jeśli zdecydujemy się na oddzielny stół dla najmłodszych i młodzieży warto zastanowić się nad bardziej spersonalizowaną dekoracją. Postawić na kolor oraz dodatkowe gadżety - bukiety kredek, bańki mydlane, dodatkowe puszki ze strzelającym confetti. Również jeśli wesele jest duże i pełne zabaw warto niektóre z nich dopasować właśnie do najmłodszych - konkursy taneczne lub zabawy w poszukiwaczy czy weselny pociąg.

 

Pamiątki, nie tylko dla Pary

 

Pamiętajcie, że wesele to nie tylko Wy, to także goście, którzy przybyli aby wspólnie z wami świętować wejście na nową drogę życia. Coraz częściej, poza prezentami dla rodziców, dziadków i świadków warto zaplanować coś wyjątkowego dla zaproszonych par lub najmłodszych gości.

 

 

Drobiazgi od serca

 

 

To propozycja na pewno bardziej czasochłonna, angażująca Parę w tym już i tak mocno napiętym okresie, jednak podkreślająca wyjątkowość samej okoliczności i szczególne uhonorowanie współbiesiadników, zwłaszcza jeśli wesele jest skromne a wśród gości znaleźli się najbliżsi.

 

Świetnym pomysłem są spersonalizowane drobiazgi, które poza odpowiednim napisem, karteczką, nadrukiem lub podobizną będą nawiązywały albo do waszych zainteresowań lub do stylu organizowanego wesela. Do top prezentów dla gości należą buteleczki z alkoholem - czasami jest to wino domowej roboty lub lokalny specjał, wypieki, kwiaty, przetwory lub gadżety nawiązujące do regionu, w którym organizowane jest wesele lub który jest dla Pary najbardziej inspirujący.

 

Ciekawym pomysłem jest tworzenie małych zestawów gier memory, związanych z Wami.

 

Jeśli do swoich gości wolicie trafiać słodkościami warto zadbać o odpowiednie opakowanie. Spopularyzowane jest rozdawanie słodkich ciast weselnych gościom. Jeśli jednak nie planujecie zbyt wielu pater z ciastami, dla każdej pary możecie przygotować słodki poczęstunek zapakowany w kartonowe pudełeczko ze stosownym napisem. W pudełku mogą znaleźć się cukierki zapakowane w firmowy papier, babeczki, bezy a także ciasteczka z wróżbą (w tym wypadku dobrze jest stworzyć wróżby samodzielnie)

 

Wesele z tradycją w tle. Kujawsko-pomorskie

 

Nierzadko organizując wesele staramy się nawiązać do tradycji, zwłaszcza jeśli ma ona związek z regionem, z którego pochodzimy lub w którym organizujemy wesele. To olbrzymi ukłon nie tylko do starszyzny, ale także sposób na przywrócenie niektórych obrządków.

 

 

Kujawsko-pomorskie cieszy się rozbudowaną kulturą regionu. W niej znaleźć można szereg tradycyjnych elementów kultury, które nadal są praktykowane m.in. wywożenie młodych mężatek, jako symboliczne przyjęcie młodej żony do grona kobiet zamężnych, czy tuż przed oczepinami odgrywanie scenek przez przebranych gości podczas wesela. Kujawsko-pomorskie to także region, który słynie również z tradycji kulinarnej, po którą warto sięgnąć nie tylko podczas planowania weselnego menu, ale również tworząc prezenty dla gości. Kujawy posiadają swoją tradycję weselną, która coraz częściej jest przywracana. Regionalny folklor naszego regionu zakładał ceremonię ślubu na wiele dni przed, począwszy od wkupienia się Pana Młodego do rodziny - rajiny, wybierania drużbów, proszenia o pozwolenie na ślub dziedzica, zdawiny, czyli zapraszanie gości na zaręczyny podczas których święcone były ślubne obrączki. Uroczystość zaręczyn trwała całą noc a po północy wszyscy zaproszeni goście zasiadają do wspólnego ucztowania i śpiewów. W niedziele Para Młoda udawała się na plebanię dać na zapowiedzi. Po drugiej zapowiedzi, drużbowie zapraszali mieszkańców wsi na wesele, a druhny gromadziły się w domu Panny Młodej na wieczór panieński, podczas którego Pannie Młodej zaplatano warkocz, który następnie ścinano. Sama uroczystość wesela trwała 3 dni. Współcześnie obrzędy weselne trwają o wiele krócej, sprowadzając się do symbolicznych elementów takich jak zmówiny rodziców pary. Pozostałe elementy stanowią bardziej ustandaryzowany charakter wesela. Bydgoszcz i Toruń jako centralne ośrodki województwa raczej przywodzą bardziej europejski klimat obchodów, podczas gdy w mniejszych miejscowościach spotkać można bardziej tradycyjne podejście, które od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością przy organizacji wesel.